Ветеран і підприємець Іван Артюшков про гранти для бізнесу, “Курултай” і мотивацію
Іван Артюшков﹣ветеран, підприємець, власник ресторану кримськотатарської кухні “Курултай” у новому подкасті “PRO.громади” від наших партнерів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.
Іван Артюшков є яскравим представником ветеранського бізнесу в Івано-Франківську. Отримання гранту на власну справу називає заслугою Державного центру зайнятості:
Я прийшов у центр зайнятості, мені дуже доступно все розказали, і не тільки про гранти. У мене був бар’єр щодо влади. А тут (центр зайнятості ﹣ ред.) люди зовсім інакше ставляться до своєї роботи. Це було таким здивуванням. М’яко, по-людськи все пояснили: які умови гранту, як податися. Я доволі швидко все зробив. Думаю, показник, чому так багато ветеранів отримують гранти, якраз про добру роботу цих всіх структур.

Я отримав грант 8 місяців назад. Я не зустрічав якихось прискіпливих перевірок свого бізнесу. Так, є якісь базові речі, які треба виконувати, наприклад, використовувати гроші за призначенням. І це перевіряється, звичайно. Але немає тиску, ти не відчуваєш, що мусиш завтра віддати грант. Ти віддаєш сплачуючи податок за людей, яких влаштував на роботу.
Перш, ніж податися на грант, Іван Артюшков радить дізнатися більше про сам механізм подачі, а також пройти триденні курси з побудови бізнес-плану.
Я б рекомендував прийти в центр зайнятості. Там багато спеціалістів, які підкажуть усе покроково, ознайомлять із шаблоном бізнес-плану. Якщо ти вже остаточно вирішив бути підприємцем, то бізнес-план ﹣ обов’язкова річ, яку треба знати. Після того, як ти написав цей план, подаєш його через портал “Дія”. Чекаєш. До 15 днів має прийти відповідь. Потім на тебе очікує співбесіда. І якщо все класно, то до місяця часу надходять гроші на реалізацію твоєї ідеї.

Підприємець рекомендує ветеранам, військовослужбовцям і членам їх родин обов’язково подаватися на гранти на розвиток власної справи. На думку Артюшкова, від цього виграє підприємець або ветеран і сама держава.
Гранти для ветеранів ﹣ це ситуація win-win: коли виграє будь-який ветеран чи підприємець-початківець. І від цього також виграє держава. Є багато людей, які мають певні навички, вміння та ідею. Зібрати їм необхідну суму, щоб запуститися, доволі важко. А тут є можливість отримати гроші. Умови насправді дуже прості: фактично треба оформити двох людей.
Люди на два роки вже точно забезпечені роботою. А підприємці платять податки. Це трохи вирішує проблеми тіньової економіки в Україні. І допомагає все ж таки людям реалізуватися.
Одне діло, коли ти будуєш власну справу за грантові кошти, наприклад, купив станок для вирізки по дереву чи відкрив кав’ярню. Робити бізнес за грантові кошти психологічно набагато легше, ніж за гроші в кредит. Уяви, в тебе тільки перший місяць бізнес, ти ще не розкрутився, тебе це давить, душить, ти вже думаєш, чи поїхати кудись на заробітки, щоб заробити кошти.
У 2024 році ресторан кримськотатарської кухні “Курултай” відвідав міський голова Івано-Франківська. За словами Івана Артюшкова, після такого візиту популярність закладу дуже зросла.
Я не мав ніяких очікувань щодо цих відвідин. Я в принципі був радий, що він до нас завітав у гості. Таким чином мер звертає увагу на локальних підприємців. Це дуже круто насправді. Така підтримка ﹣одна з найкращих. Я рекомендую й іншим очільникам громад так робити. Це дуже велика допомога для місцевого бізнесу.


Іван Артюшков ﹣ ветеран російсько-української війни. Брав брав участь у контрнаступі на півдні України. Розповідає, що повернутися до цивільного життя йому було легко. Допомогло вміння саморефлексувати, а також вивчення філософії і біомеханіки людини.
Плюс-мінус я розумів, що на мене чекає, коли я повернуся. І мінімізував усі можливі стреси і шкоди для психіки. Справа, якою ти гориш, яка забирає багато твоєї уваги, теж допомагає пройти процес повернення до цивільного життя.
Найбільше руйнує бажання жаліти себе, щось вимагати від суспільства. Хоча наче б у тебе і є якесь моральне право на таке, але це не той шлях, який може допомогти. Я відношу себе до людей, яким цей досвід (військовий ﹣ ред.) дав більше позитивного: рішучість, наполегливість. А на проблеми, які були колись, дивлюся на них з тієї сторони, що то були не проблеми, а навіть щось добре для мене.
Іван Артюшков отримав грант, коли його бізнес уже почав працювати. Але перед відкриттям ресторану “Курултай” підприємець стикнувся з певними труднощами.
Були складнощі з вивченням кримськотатарської культури. Дуже багато російських заходів було направлено на те, щоб неправильно сприймати цю культуру. Підміна понять, спотворена інформація. У процесі відкриття ресторану ми познайомилися з носіями кримськотатарської культури. І вони багато на що відкрили нам очі і допомогли зруйнувати міфи.
Ми також зіткнулися з браком спеціалістів. Я говорю саме про ремонт і підготовку до відкриття. Спеціаліста за місяць не створиш. А в нас доволі специфічний проєкт. Ти не можеш піти в “Епіцентр” і купити стільці, які треба. І тканини такої немає. Навіть в інтернеті такого не купиш.
Фактично все треба робити своїми руками, а для цього потрібні спеціалісти. І дуже кваліфіковані. Але Україна адаптується до всього. Декілька тижнів назад ми відкрили ще одне приміщення. Ми стикаємося з тими ж самими проблемами, але вже знаємо, як з цим працювати.


Іван Артюшков запевняє, що натхнення для відкриття власного бізнесу йому не потрібно було ніде шукати. Бо коли повертаєшся з фронту, то власна справа ﹣ це не складнощі. Усі труднощі в бізнесі, порівняно з фронтом, лише відносні речі.
Три поради підприємцю на початку шляху від Івана Артюшкова:
- Підприємство ﹣ це ризик. І перед тим, як ризикувати, треба якомога детальніше вивчити свою сферу, аудиторію.
- Бути готовим до стресів. Українські бізнес-реалії дуже стресові, до цього також варто емоційно бути готовим. Бо це шлях, з якого вже просто так не звернеш.
- Знайти людей, оточення і коло, які будуть з тобою це поділяти.
Якщо ми говоримо про ветеранів, які задумуються про свій бізнес, то це означає, що вони вже налаштували себе на мирне життя. У такому випадку я б радив доєднатися до ветеранських просторів та організацій. Бо в таких колах за годину зустрічі можна відкрити для себе стільки можливостей і потрібних знайомств. Ветеранські кола підтримки в Івано-Франківську: “Ветеран ПРО”, “Дім Воїна”, центр “Нові крила”.
І варто підтримувати фізичну форму. Бо психіка з фізичним тілом дуже пов’язані.
На думку Артюшкова, найбільша проблема в тому, що мало ветеранів знають, які для них є можливості. Також є певна недовіра до влади.
Нам не вистачає популяризації громадських ініціатив, пов’язаних з ветеранами. Про них треба розповідати не за закритими дверима, а десь у парках чи на відкритих площадках. Як ветерани дізнаються про можливості для них зараз: один побратим довідався, сказав іншому. Ветеран більше довіряє побратиму, ніж владі чи громадській організації. Коли побратим побратиму скаже: “Ти можеш реалізувати мрію, яку в собі носиш уже декілька років”, то шансів, що ветеран відкриє свою справу, більше.
Подкаст з Іваном Артюшковим та іншими лідерами громад дивіться на YouTube-каналі проєкту “PRO.громади”.
Фото з подкасту належать проєкту “PRO.громади”.
Редакція
Найпопулярніші
Категорії
- Анонси (1)
- Інтерв’ю (11)
- Культура (7)
- Можливості (8)
- Новини (34)
- Спецпроєкти (4)